Bibliografia e veprave të Naim Frashërit

     Në Gjuhën Shqipe

 1. Bagëti e Bujqësija. Bukuresht, 1886
 2. E Këndimit çunavet. Këndonjëtoreja. Copë e parë, Bukuresht, 1886
 3. E Këndimit çunavet. Këndonjëtoreja. Copë e dytë, Bukuresht, 1886
 4. Istori e përgjithëshme për mesonjëtoret të para. Bukuresht, 1886
 5. Vjersha për mesonjëtoret të para. Bukuresht, 1886
 6. Dituritë për mesonjëtoret të para. Bukuresht, 1888
 7. Luletë e Verësë. Bukuresht, 1890
 8. Mësime. Bukuresht, 1894
 9. Parajsa dhe Fjala Luftarake. Bukuresht, 1894
 10. Gjithësia. Bukuresht, 1895
 11. Fletore e Bektashinjët. Bukuresht, 1896.
 12. Iliadh’ e Omirit. Këngë e parë. Bukuresht, 1896
 13. Istori e Skënderbeut. Bukuresht, 1898
 14. Qerbelaja. Bukuresht, 1898
 15. Istori e Shqipërisë. Sofje, 1899
 16. Shqipëria. Vjershë. Sofje, 1902
          Në Gjuhën Turke
 1. Kavaidi Farisiyye ber tarzi nevin ( Gramatika e persishtes sipas metodës së re ). Istanbul, 1871.
 2. Ihtiraat ve kessfiyyat ( Shpikje dhe Zbulime ). Istanbul, 1881.
 3. Fusuli Erbea ( Katër Stinët ). Istanbul, 1884
 4. Ilyada. ( Iliada ). Istanbul, 1886
Në Gjuhën Persiane
          Tahayyülat. ( Ëndërrime ). Istanbul, 1888
Në Gjuhën Greke
 1. ὀ Ἁληθής Πόθος τῶν Σκυπετάρων ( O Alithis Pothos ton Skipetaron ), (Dëshira e Drejtë e Shqiptarëve). Bukuresht, 1886
 2. ὀ Ἕρως. ( Dashuria). Istanbul 1895.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: